Karaś pospolity
znajomego:
Powiadom znajomego:
Karaś pospolity
Karaś pospolity (Carassius carassius) – słodkowodna ryba z rodziny karpiowatych (Cyprinidae).
Występowanie
Europa za wyjątkiem zlewiska Oceanu Lodowatego, północnej Szkocjii, Irlandii, zachodniej częśći Półwyspu Iberyjskiego, południwych i środkowych Włoszech oraz zachodniej części Bałkanów , a także w dorzeczach większych rzek syberyjskich aż po Lenę.
Preferuje małe i płytkie zbiorniki wodne (starorzecza, glinianki, torfianki). W Polsce jest spotykany we wszystkich nizinnych wodach śródlądowych, stojących i wolno płynących, w miejscach o porośniętym roślinami podłożu. Przebywa niedaleko brzegów, przy miękkim i mulistym dnie. Niewielkie jego ilości są hodowane w gospodarstwach stawowych.
Toleruje bardzo niską zawartość tlenu. Często w takich zbiornikach o wysokiej zartości dwutlenku węgla i siarczku wodoru tworzy formę karłowatą która ma wysmukłe, wydłużone ciało i w wieku 8-10 lat osiąga zaledwie 9-10 cm długości.
Opis
Osiąga długośc 40(50) cm i masę 1(2)kg. Ciało bardzo mocno wygrzbiecone i krótkie, pokryte dużymi, równo ułożonymi łuskami. Płetwa grzbietowa bardzo długa, sięga niemal do nasady trzonu ogonowego. Jej górna krawędź jest wypukła, a ostatni twardy promień piłkowany (około 30 ząbków), podobnie jak ostatni twardy promień płetwy odbytowej. Głowa nieduża, otwór gębowy mały, znajduje się na końcu pyska ustawiony nieco skośnie ku górze. Zęby gardłowe ustawione są w jednym szeregu. Grzbiet i boki brunatnozłociste z zielonkawym połyskiem, brzuch żółtawy lub biały. Płetwy piersiowe i brzuszne przy nasadzie są lekko zaczerwienione.
Odżywianie
Bezkręgowce wodne, żyjące w mulistym dnie lub w jego pobliżu, rzadko rośliny.
Rozród
Tarło trwa od V do VII. Samica średniej wielkości składa kilkakrotnie ok. 200 000 jaj na płytkich miejscach, porośniętych wodnymi roślinami, do których się przykleja. Wylęg po 5-7 dniach.
(http://www.haczyk.com.pl/karas-pospolity)
W Okręgu PZW Katowice wymiar ochronny karasia pospolitego wynośi do 20 cm
Karaś srebrzysty (japoniec)
Wizytówka
Karaś srebrzysty występuje licznie na terenie całej Europy i Azji, za wyjątkiem wysokogórskich terenów i bystrych potoków. Trzyma się strefy przybrzeżnej jezior, najczęściej żyznych, bytuje w starorzeczach, stawach i rzekach nizinnych, ale dzięki odporności na zasolenie także w przybrzeżnej części przymorskich zatok. Dojrzałość płciową osiąga w wieku 2-4 lat. Dymorfizm płciowy poza okresem tarła u tego gatunku nie występuje. Jego płodność absolutna jest bardzo zróżnicowana waha się od 7 000 do 370 000 ziaren ikry. Tarło podczas sezonu rozrodczego odbywa wielokrotne, czyni to w zakresie temperatur od 14°C do 28 °C.
Jak go rozpoznać ?
Karaś srebrzysty to bliski kuzyn karasia pospolitego. Rozróżnienie dorosłych osobników karasia pospolitego od karasia srebrzystego nie powinno nastręczać wielu problemów. Podstawowym kryterium jest ubarwienie i pokrój ciała. Ciało karasia pospolitego jest bardziej wygrzbiecone od wschodniego kuzyna (wysokość ciała karasia pospolitego może stanowić nawet 70% jego długości całkowitej podczas gdy u karasia srebrzystego nie przekracza nigdy 50%). Wyjątkiem jest odmiana humilis karasia pospolitego charakteryzująca się dużą głową i wąskim ciałem. Ubarwienie ciała jest cechą dość zmienną zależną bezpośrednio od warunków środowiskowych. Karaś pospolity ma barwę od jasnozłotej do brunatnozłocistej na grzbiecie i bokach, natomiast karaś srebrzysty od srebrnej do stalowoszarej. Kolejnym elementem odróżniającym obydwa gatunki jest kolor płetw: płetwy piersiowe i brzuszne u karasia pospolitego są lekko czerwone (intensywność koloru zależy także od warunków środowiskowych), a u karasia srebrzystego jasnoszare. Liczenie łusek w linii nabocznej nie ma w tym wypadku sensu bo ich liczba pokrywa się u obu gatunków: karaś pospolity 28-37, karaś srebrzysty 21-36. Ostatni promień twardy promień płetwy grzbietowej u karasia pospolitego posiada 28-29 ząbków natomiast u karasia srebrzystego jest ich 10 – 11. Kolejną cechą odróżniającą obydwa gatunki jest liczba wyrostków filtracyjnych: karaś srebrzysty 38-54, a pospolity 23-33. O ile rozróżnienie dorosłych osobników na podstawie cech morfologicznych nie jest trudne o tyle prognozowanie przynależności do gatunku form juwenilnych oraz osobników hybrydowych jest wysoce niepewne i często wymaga badań genetycznych.
Karaś srebrzysty Karaś pospolity
(foto: Maciej Kwiatkowski) (foto: Daniel Żarski)
Ubarwienie karasi srebrzystych w dużym stopniu zależne od warunków środowiskowych od jasno-srebrzystego do stalowo-szarego. W Polsce karaś srebrzysty dorasta maksymalnie 4 kg i osiąga długość 50 cm.
(http://www.hel.ug.edu.pl/aktu/2011/karas_srebrzysty.html)
Menu
-
Wróć do Strefa wędkarza -
Strefa wędkarza -
Zostań członkiem PZW -
Karta wędkarska -
Łowiska i wody PZW -
Zezwolenie na wędkowanie -
KOŁO ŁAZISKA GÓRNE -
Zasady Wędkowania w Okręgu Katowice w 2024r. -
PRACA NA RZECZ KOŁA w 2024r -
Egzaminy na Kartę Wędkarską -
Składki członkowskie -
Dokumenty i regulaminy -
Skład osobowy Społecznej Straży Rybackiej -
AKTUALNOŚCI SSR -
Karaś pospolity -
Taryfikator kar za złamanie przepisów wędkarskich